Klíště u koně? Může způsobit problém … (Ehrlichióza u koní)

Našli jste klíště na Vašem koni? A teď jsi představte, kolik jste jich nenašli.. Klíšťata jsou známými vektory různých onemocnění. U koní je jednou z nich Ehrlichia equi (Anaplasma phagocytophilum).

Má Váš koník teplotu, nemá chuť k jídlu, je apatický, unavený nebo až ataxický? Našli jste v posledních pár dnech na koni klíště? Pak je možné, že Váš kůň trpí ehrlichiózou.

Ehrlichia equi je intracelulární bakterie napadající bílé krvinky. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 7-25 dní. V případě, že je kůň starší 4 let, klinický průběh je obvykle závažnější. Jako první příznak se obvykle objeví horečka dosahující až 41,5°C. Dalšími příznaky mohou být apatie, nechutenství, ikterus (zežloutnutí sliznic a spojivek), u některých koní se vyvíjí ataxie a neochota k pohybu a otoky končetin. Z laboratorních nálezů je nejčastější nález anémie (chudokrevnosti), snížený počet bílých krvinek a další. Hlavním průkazem původce je přítomnost bakterie v krevním nátěru.

Při vhodné léčbě začnou klinické příznaky ustupovat obvykle po cca 12 hodinách od začátku terapie. Včasnou léčbou se dá rovněž předejít možným komplikacím a přidruženým infekcím.

Neléčení koně se většinou uzdraví za 2-3 týdny od nástupu klinických příznaků, ale rekonvalescence trvá velmi dlouho, někdy až několik dalších týdnů. Pokud nedojde v důsledku oslabení organismu ke komplikacím, většina koní se uzdraví a získávají imunitu. Úhyn v důsledku ehrlichiózy je naštěstí vzácný.

Opět je nejlepší cestou prevence.. a proto.. CHRAŇTE SVÉ KONĚ PŘED KLÍŠŤATY..

About the author: admin