Očkování psů

V případě, že Vás zajímá pouze něco konkrétního, zkuste to najít zde: Otázky a odpovědi: Očkování psů

Pravidelným očkováním psů chráníte nejen Vaše pejsky, ale také sebe. V principu lze říci, že obsahem vakcín jsou nemoci, které jsou buď velmi těžko léčitelné, smrtelné a nebo ohrožující zdraví lidí (tedy zoonózy).

Dle zákona č. 166/1999 o veterinární péči je povinné očkování ve věku od 3 do 6 měsíců proti vzteklině, dále každoroční přeočkování nebo dle použité vakcíny.

Doporučené základní schéma očkování u štěňat:

  • 6.-8. TÝDEN VĚKU – parvoviroza + psinka
  • 9.-11.TÝDEN VĚKU –  parvoviróza, psinka, hepatitida, laryngotracheitida, parainfluenza, leptospiróza
  • 12.-15.TÝDEN VĚKU – parvoviroza, psinka, hepatitida, laryngotracheitida, parainfluenza, leptospiróza + vzteklina
  • následuje přeočkování vždy PO ROCE OD POSLEDNÍHO OČKOVÁNÍ  – parvoviróza, psinka, hepatitida, laryngotracheitida, parainfluenza, leptospiróza, vzteklina

Infekční nemoci, které jsou ve vakcínách:

PARVOVIRÓZA

Parvoviróza je nakažlivý virový krvácivý zánět žaludku a střev. Je nejzávažnější infekční chorobou především u štěňat. Nástup onemocnění bývá náhlý, doprovázený zvracením, zapáchajícími krvavými průjmy, způsobujícími rychlou dehydrataci a vyčerpání. Rotvajler, dobrman, pinčové a jejich kříženci vykazují mimořádnou citlivost k tomuto viru. K nakažení dochází přenosem z vnějšího prostředí, virus si tedy domů můžete přinést i na botech či oděvech nebo jakýmkoliv kontaktem s nakaženým psem nebo jeho trusem. Existuje tedy velmi vysoké riziko nakažení, a to při pouhé procházce. Je tedy velmi důležité, aby vakcinace proti parvoviróze proběhla co nejdříve, ideálně ještě v době, kdy je štěně u chovatele.

PSINKA

Psinka je další virové onemocnění postihující především nevakcinovaná štěňata. Onemocnění způsobuje dýchací potíže, zvracení, průjem a nervové příznaky.  Příznaky onemocnění pozorujeme za 2 – 6 týdnů po infekci. Během inkubační doby způsobuje virus imunosupresi a díky tomu je zvíře vnímavější vůči sekundární bakteriální infekci. Léčba je při rozvinutí příznaků většinou neúspěšná. K nakažení může dojít kdekoliv z prostředí nebo kontaktem se psím nosičem viru.

INFEKČNÍ ZÁNĚT JATER

Adenovirus způsobující toto onemocnění napadá játra a další orgány. Nakažení psi ztrácí chuť k jídlu, dochází k únavě, vzniku horečky, zvracení, průjmům a žlutému zbarvení sliznic. Vakcinace chrání psa také proti nejzávažnějšímu viru tzv. psincového kašle (infekční laryngotracheitidy psů).

PARAINFLUENZA

Parainfluenza je mírné virové respirační onemocnění podobné lehké chřipce. V kombinaci s virem psinky, psím herpesvirem, adenovirem, Bordetellou bronchisepticouPasteurellou a dalšími způsobují onemocnění horních cest dýchacích nazývané psincový kašel.

LEPTOSPIRÓZA

Toto bakteriální onemocnění se projevuje nechutenstvím, horečkou, zvracením, žlutým zbarvením sliznic, postižením ledvin a jater a dalšími příznaky. Přesto lze říci, že často u psů probíhá bez nástupu klinických příznaků. Pes může být nakažen od jiného psa nebo také kontaktem s močí hlodavců. Zvýšený výskyt tohoto onemocnění je především v období povodní a u loveckých psů. Toto onemocnění je přenosné na člověka! Jakákoliv vakcína nedokáže vašeho psa chránit více než 1 rok a pár týdnů, proto neprodlužujte intervaly mezi očkováními.

VZTEKLINA

Vzteklina je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění postihující člověka a všechna teplokrevná zvířata. Vakcinace je dle zákona u psů povinná. Výskyt na území ČR nyní není zaznamenán, ale vyskytuje se například na Slovensku nebo v Polsku. Virus je přenášen slinami infikovaného zvířete (kousnutím, škrábnutím, olíznutím poraněné kůže…). Hlavními přenašeči one’ocnění jsou především lišky nebo také netopýři. Onemocnění způsobuje závažné nervové příznaky (agresivita, slinotok, teplota, nestejně velké zorničky, až úplné ochrnutí). Vzteklina je smrtelné onemocnění.


Další možná očkování:

TETANUS

Vakcinace od 3. měsíce věku, přeočkování po 3 týdnech, dále pak po 2 letech.

Tetanus je bakteriální onemocnění způsobené Clostridium tetani, pomocí vytvářených toxinů způsobující extrémní křeče až smrt způsobenou zástavou dechu a srdce. Nejvnímavější k nakažení jsou štěňata v období výměny chrupu (3.-7. měsíc), kdy dochází k vhodným podmínkám pomnožení této bakterie v ráně po vypadlém zubu, a to především u psů pohybující se v bezprostřední blízkosti koní. Člověk ani pes se nemůže od nemocného jedince nakazit, bakterie je přítomna všude v prostředí, záleží jen na vhodných podmínkách pomnožení.

BORRELIÓZA

Vakcinace od 12 týdnů věku, přeočkování za 3-5 týdnů, dále pak po roce.

Onemocnění přenášené klíšťaty projevující se horečkou, nechutenstvím, slabostí, záněty kloubů a dalšími. Nejdůležitější je však chránit vašeho psa přípravky proti klíšťatům.

KORONAVIRÓZA

Vakcinace od 5 týdnů věku, přeočkování za 2-4 týdny, dále pak po roce.

Koronavirus způsobuje onemocnění střevního traktu především u štěňat. Onemocnění je vysoce nakažlivé, avšak málo závažné průjmové onemocnění.

BORDETELLA

Vakcinace od 3 týdnů věku, přeočkování po roce.

Bakterie Bordetella bronchiseptica je patogenem napadající dýchací aparát při onemocnění psincovým kašlem.

HERPESVIRÓZA

Vakcinace při hárání nebo 7-10 dní po páření, přeočkování 1-2 týdny před porodem.

Virové onemocnění způsobující potraty březích fen nebo úhyny štěňat v prvních týdnech života. Doporučitelná je vakcinace březích fen, které jsou tak chráněny a protilátkami v mateřském mléce tak chrání svá štěňata.

About the author: admin