Očkování koček

V případě, že Vás zajímá pouze něco konkrétního, zkuste to najít zde: Otázky a odpovědi: Očkování koček

U koček není žádné očkování povinné, dokonce ani vzteklina. Přesto očkování doporučuji, a to zejména u koček, které chodí ven. Kočky žijící pouze v bytě či domě však také nejsou zcela bez rizika, infekční virus či bakterie můžete donést domu i Vy.

Doporučené základní schéma:

  • 8. TÝDEN VĚKU – panleukopenie, herpesviróza, kaliciviróza
  • 11.-12. TÝDEN VĚKU – panleukopenie, herpesviróza, kaliciviróza, vzteklina (?)
  • následuje přeočkování vždy PO ROCE OD POSLEDNÍHO OČKOVÁNÍ – panleukopenie, herpesviróza, kaliciviróza, vzteklina (dle použité vakcíny)

 

Infekční nemoci, proti kterým je možno vakcinovat

PANLEUKOPENIE

Panleukopenie je velmi závažné virové onemocnění postihující trávicí trakt (krvavé průjmy, zvracení), kostní dřeň (úbytek bílých i červených krvinek) a centrální nervový systém (potraty, postižení koťat). Infekce má většinou akutní charakter, projevuje se zvracením a úporným průjmem s příměsí krve. Proto se lidově tomuto onemocnění také říká mor koček. Onemocnění je fatální. K nakažení dochází kontaminovanou vodou a potravou.

HERPESVIRÓZA (Infekční rinotracheitida)

Toto virové onemocnění je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Po krátké apatii a snížené chuti k příjmu krmiva nastává kýchání, výtok z nosu a očí, zvýšená teplota a při připojení bakteriální infekce nejčastěji Pasteurella multocida se výtok mění na hustší, slepuje víčka a tvoří krusty v okolí očí a nosu. Dále dochází ke vzniku vředů v dutině ústní. Kočka se nakazí infekčím aerosolem (vzduchem).

KALICIVIRÓZA

Kalicivirus způsobuje po přechodné apatii a příznacích horečky vznik vředů v dutině ústní. Dále dochází k bolestivosti kloubů a svalů. K nakažení dochází infekčním aerosolem.

VZTEKLINA

Vzteklina je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění postihující člověka a všechna teplokrevná zvířata. Výskyt na území ČR nyní není zaznamenán, ale vyskytuje se například na Slovensku nebo v Polsku. Proti vzteklině musí být vaše kočka očkována při jakémkoliv pohybu za hranice ČR. Virus je přenášen slinami infikovaného zvířete (kousnutím, škrábnutím, olíznutím poraněné kůže…). Hlavními přenašeči onemocnění jsou především lišky nebo také netopýři. Onemocnění způsobuje závažné nervové příznaky (agresivita, slinotok, teplota, nestejně velké zorničky, až úplné ochrnutí). Vzteklina je smrtelné onemocnění.

Další možná očkování

VIROVÁ LEUKEMIE (FeLV)

Vakcinace od 8 týdnů věku, přeočkování za 3-4 týdny, dále pak po roce

Komplex virové leukemie koček je způsoben Retroviry. Zdrojem infekce je nemocná kočka ve stadiu vylučování viru ve slinách, nosním sekretu, moči nebo trusu. Infikovaný organismus se může této infekce do 4-6 týdnů zbavit (70%) nebo se stává doživotně infikovaným. Virus napadá buňky kostní dřeně, epitel střeva a další. Onemocnění se zpočátku manifestuje nechutenstvím, hubnutím, únavou, horečkou, infekcemi střevního nebo dýchacího traktu a ledvin. Infekce FeLV může vyústit v řadu krevních chorob: leukemie, lymfom, anémie, autoimunitní nemoci a další. Tato onemocnění se většinou objeví až po měsících či letech. Toto očkování je doporučováno zejména pro kočky, které se zúčastňují výstav.

CHLAMYDIÓZA

Vakcinace od 8 týdnů věku, přeočkování za 3-4 týdny, dále pak po roce

Chlamydophila felis napadá horní cesty dýchací, onemocnění je typické především perzistentním zánětem spojivek (výtok nejdříve z jednoho oka, časem z obou očí) a příležitostně mírnou rýmou. K přenosu infekce dochází především přímým kontaktem. Infekce je potenciálně přenosná na člověka.

About the author: admin